Események

TÖRTENETEK A RÉGI NAGYVÁRADRÓL - KÖNYVBEMUTATÓ

Farkas László könyve nemrég jelent meg, de máris akkora a sikere, hogy utánnyomásra volt szükség ahhoz, hogy a debreceni könyvbemutatóra is jusson belőle.

A szerzőt és könyvét, valamint a Holló Barna könyvillusztrációiból nyíló kiállítást Szénási Miklós debreceni író, újságíró mutatja be február 24-én, csütörtökön, 16 órakor a Partium Házban. Újhelyi Kinga színművész olvas fel részleteket a könyvből, a Trio Consort Vonóshármas pedig Nagyvárad operett hangulatát idézi meg. A végén koccintás a Kárpátia Borház jóvoltából.

A könyv a helyszínen megvásárolható és dedikáltatható. 

Szénási Miklós, a kötet nagyváradi megjelenése után recenziót közölt róla a Dehír felületén, írásából idézünk néhány értékelő, kedvcsináló gondolatot

„A Sebes-Körös partján fekvő Nagyváradnak igazi rajongója Farkas László. Hetven esztendeje ott született, és élete jelentős részét is ott töltötte. (…) Számára jóval több az a hely, mint egy város, mint utcák és házak hálózata. Ismeri Nagyvárad minden kockakövét, épületét, parkját, érti és érzi minden rezdülését. (…) Érdekli Nagyvárad, sohasem elégedett meg azzal, amit tud róla – pedig az sem kevés. Folyamatosan, csillapíthatatlan kíváncsisággal kutatja múltját, és figyeli jelenét, változásait. (…) Sárguló újságlapokról lépnek elénk a hajdani váradiak: színésznők, kofák, hentesek, kávéházi figurák, sportolók, egyházi személyek, tollforgatók és mérnökök, civilek és rendőrkapitányok – és ahogy olvasunk róluk, úgy elevenedik meg a régi Nagyvárad. A város, ami sohasem lesz olyan, mint valaha volt, de vonzó, „csodás” hely ma is. (…) Vannak visszatérő szereplők: Ady a Holnap városában számtalan történet hőseként lép elénk. Farkas László ír Csinszkáról, Octavian Gogáról és Juhász Gyuláról, és természetesen megidézi Léda alakját is, mikor elárulja, hogyan végrendelkezett Ady egykori szerelme. Olvashatunk Ferenc József látogatásáról is, aki 1890-ben „bevonult” az akkor még csendes és kisvárosias településre. (…) Amellett sem megy el a szerző – nem is lehet természetesen – hogy Nagyváradot a történelem a határ túloldalára ejtette: időről időre feltűnik szövegeiben a magyarok és a románok közötti viszony és helyzet is. (…) Farkas László mindenről úgy ír, mintha az olvasója mellett állna, érthetően, közvetlenül mesél mindenről, ami éppen foglalkoztatja. S nem kétséges: mindenre kiterjed a figyelme. A posta, a vízmű, a kórházak élete, a kirakatok és a korzó, az irodalom, a kávézók, cukrászdák és a színház világa egyaránt megelevenedik ezt a fekete-fehéren is színes kötetet lapozgatva. A szerző régi barátját kérte meg a kötet illusztrálására: Cs. Holló Barna grafikái időtlenné, örökkévalónak tűnővé varázsolják Váradot – s egészen mást kínálnak, mintha fotókat nézegetnénk.