KORTÁRS DRÁMA MAGYARUL: DÍJAZTÁK AZ „EGY SIMA, EGY FORDÍTOTT” PÁLYÁZAT FORDÍTÓIT
Debreceni hírek
2021. november 20.
"...az én debreceni otthonomhoz tulajdonképpen nem kellenek se bútorok, se falak. Egy egész földrajzi és törvényhatósági egységben lakom: a város, ahol fizikai és szellemi formámat megkaptam, teljes egészében az enyém." – fogalmaz Szabó Magda Ókút című regényében.
Míg édesanyja hangosan köszönt a Nagytemplomnak, („kezit csókolom, Nagytemplom!”), addig édesapja a kollégium falait ölelte szorosan magához. Az írónő mondhatnánk, az anyatejjel szívta magába a város iránti szeretetét, amely műveinek állandó szereplője, nem feledte azokban szinte egyetlen szegletét sem. Elég kezünkbe kapnunk néhány Szabó Magda-művet és máris barangolhatunk az írónő nyomában.
November 19-én, Szabó Magda halálának évfordulóján a könyveket akár otthon is hagyhattuk, hiszen két színésznő, Ráckevei Anna és Hajdu Imelda kalauzolt el minket az írónő Debrecenébe a Csokonai Színház és a hosszúlépés.járunk? második közös sétaszínházi darabján.
Az előadás rendezője, Kiss Eszter, a Katona József Színház művésze az írónő könyveiből és interjúiból válogatva állította össze az előadás anyagát. Vitay Georgina, Szondy tanár úr, Zsuzsanna nővér, Szobotka Tibor, Agancsos – fiktív és valóságos alakok, az egész Szabó Magda-univerzum életre kelt a kétórás séta alatt. Díszletként pedig maga a város szolgált.
Az Ajtónyitogatót november 20-án és november 27-én újra láthatják az érdeklődők. Jegyek: https://hosszulepes.org/hu/seta/ajtonyitogato
Szabó Magda fontosabb debreceni helyszíneiről, emlékhelyeiről pedig bővebben itt olvashatnak: https://debrecenliterature.hu/irodalmi-helyszinek
© debrecenliterature.hu Minden jog fenntartva! Adatvédelem