Hírek

ÉLNEK-E A MŰVEI, HAT-E MÉG CSOKONAI?

2024. november 18.

Élő Csokonai - ezt a beszédes címet kapta az Irodalmi Magazin egyik tematikus száma, amelyet a lap szerkesztői a Csokonai-születésnap alkalmából Debrecenben, a Déri Múzeumban mutattak be. 

Tudományos szövegek szórakoztatóan

A negyedévente megjelenő Irodalmi Magazin egy különleges feladatot lát el a hazai irodalmi folyóiratok sorában. Az egy-egy választott téma köré épülő lapszámok a tudományos előadások szövegeit ismeretterjesztő, esszéisztikus formában közli. Szakmai interjúk, pedagógiai szemléletű írások és személyesebb hangvételű értekezések is rendszeresen helyet kapnak a folyóiratban. 

A folyóirat szerkesztője, Molnár Krisztina elárulta, már a 2000-es évek elején megérett a gondolat egy hasonló jellegű lap megalapítására, van egy állandó félelem ugyanis a szakmában, mégpedig hogy a tudományosabb jellegű írások csak egy szűk kört szólítanak meg. 

Az Irodalmi Magazin ugyanakkor gyönyörű képi világa miatt nem csak a szemet gyönyörködteti, de a befogadható formában megírt tudományos szövegek a laikusokat is vonzzák - magyarázta.

Maczák Ibolya hozzátette, kimondottan személyes motiváltságú értekezéseket is várnak, és ehhez nem kell különösebben kedvelni az adott témát vagy személyt, fontos számukra, hogy a vélemények terén is sokszínű legyen a lap. 

Lakner Lajos szerint a lap azt üzeni: bárkinek köze lehet hozzá - és ez is volt a cél a megalapításkor - erősítették meg a szerkesztők. 

Él-e? Hat-e? 

Az Irodalmi Magazin Csokonai lapszáma azt hangsúlyozza, hogy Csokonai egy modern költő, az általa felvetett problémák pedig nagyon is aktuálisak, de vajon így érzik a diákok is?

Debreczeni Attila irodalomtörténész nem ilyen optimista e téren, szerinte a költő műveit kihívás megismertetni a hallgatókkal, mert nagyon távol vannak attól a műveltségtől, amit Csokonai mozgat a műveiben, gyakran minden második szót meg kell magyarázni, ez pedig nem motiválja a hallgatókat. 

A Debreceni Egyetem professzorának 1993-ban jelent meg monográfiája a költőről. Mint mondta, akkor úgy érezte az életmű egy nagyon fontos vonatkozását kell a kötet középpontjába állítani, ma már viszont úgy gondolja, a sokféleség adhatja igazán a kulcsot a megértéshez.

Győri János azt hangsúlyozta, egyre inkább azt érzi, hogy nem Csokonai-szövegeket kell tanítani a diákoknak, hanem visszatérve az önképzőkör hagyományaihoz, az irodalmi műveken keresztül kell aktuális problémákról beszélni. “Csokonai nem csak az irodalomról szól” - erősítette meg. 

A lapszámbemutatón a Református Kollégium diákjai is jelen voltak, a kántus három megzenésített Csokonai verset adott elő, majd a diákok mécseseket gyújtva elindultak, hogy a hagyományokhoz illően tiszteletüket tegyék a születésnapos költő sírjánál. A sírnál Mester István és a kántus előadásában A Reményhez című verset hallhatták a megemlékezők. 

Írta: Szilágyi Szilvia
Fotók: Miskolczi János