Hírek

ÉLETRE KELTEK A DEBRECENI ÉVFORDULÓS SZERZŐK MŰVEI

2025. július 17.

Ahogyan két évvel ezelőtt, úgy idén is a Budapesti Illusztrációs Fesztivál a fővárosi helyszíneken kívül Debrecen városával együttműködve, két, a cívisvároshoz köthető irodalmi alkotó témájában is meghirdette illusztrációs pályázatát. A két alkotó 2025-ben Szabó Lőrinc és Térey János volt. A pályázatra olyan képi alkotásokat vártak Szabó Lőrinc születésének 125. és Térey János születésének 55. évfordulója kapcsán, amelyek konkrét szövegre reflektáló, narratív képalkotások és az évfordulós alkotók valamelyikének művéhez kapcsolódnak. 

„A pályázatra több mint 400 pályamunka érkezett be, amelyből 108 alkotás látható a Bényi Galériában” – ismertette a kiállítás megnyitóján, július 17-én Herbszt László, a Budapesti Illusztrációs Fesztivál alapítója és kurátora. 

Puskás István, Debrecen kulturális alpolgármestere elárulta, három éve merült fel az ötlet, hogy Debrecen gazdag irodalmi jelenlétét össze lehetne kötni a Billufeszttel, hiszen annak célja, hogy a magyar illusztrációt színesítse, az illusztrátorokat ösztönözze. Két évvel ezelőtt Csokonai és Borbély Szilárd életműve volt terítéken – emlékeztetett az alpolgármester. 

Mint mondta, számunkra mint olvasók számára érdekes az irodalmi szövegekkel mint vizuális alkotásokkal is kapcsolatba kerülni, és ezáltal mélyíteni a kapcsolatot a szerzőkkel – erről szól ez a kiállítás. 

„Ha elkezdenek elmélyülni az anyagban, akkor rájönnek, milyen sokszínű és elmélyült interpretációs vonás rejlik az illusztrációkban. A kortárs illusztrációnak a legfontosabb misszióját abban látom, hogy a régmúlt szerzőket közelebb hozza, hiszen sok esetben nagyon korszerű nyelven tud beszélni a klasszikus versekről és szövegekről” – hangsúlyozta Révész Emese, a Budapesti Illusztrációs Fesztivál alapítója és kurátora. 

Természetesen díjazottjai is voltak a kiállított anyagoknak, a harmadik helyen Vörös Botond végzett, a második díjat Kövi Krisztina kapta, míg az első díjat Nagy Norbert érdemelte ki. 

A kiállítást szeptember 18-ig tekinthető meg a Bényi Galériában. 

Fotók: Miskolczi János