Hírek

A NÖVÉNYEK BIRODALMÁBAN KALANDOZTAK A DÓZSÁS GYEREKEK

2024. november 28.

A Méliusz Juhász Péter Könyvtár Újkerti Könyvtárában nyílt „Kalandozás a hazai növények világában” címmel kiállítás a Debreceni Dózsa György Általános Iskola tanulóinak alkotásaiból. A rendezvény egy komplex tevékenységsorozat záróakkordja volt, melyet a Könyv Barátai Hálózat tagjaként „A könyv útja microgant” program keretein belül valósítottak meg az iskola tanulói és pedagógusai a Matúra és Natúra Alapítvány/Természettárral közösen. Az olvasást népszerűsítő hálózathoz az iskola könyvtárostanára, Zsupos Gabriella kezdeményezésére csatlakozott az oktatási intézmény, így számos rendezvényen, eseményen részt vesznek.

A pályázat célkitűzése az volt, hogy emléket állítsanak a felvilágosodás korában gyökerező természeti nevelési hagyománynak. A legenda szerint már Csokonai Vitéz Mihály is kivitte diákjait a Kollégiumból a Nagyerdő fái közé, a belvárosi iskola biológia-technika szakos tanára, Kiss János Istvánné Gabi néni pedig a szépséges Diószegi Sámuel Botanikus Kertbe tett látogatást a gyerekcsapattal, ahol szakvezetéses sétán vettek részt.

Az iskolán kívüli programra a Természettár vezetője, Váradi Zoltán is elkísérte az ifjú természettudósokat, majd segítségükre volt a projekt kreatív programjában, valamint az ő munkáját dicséri a kiállítás is.

A botanikus kertben a gyerekek megtudhatták, hogy Csokonai és tudós-literátus barátai illetve rokonai: Diószegi Sámuel, Fazekas Mihály és Földi János a növényvilág szerelmesei voltak, ismerték és tanították a botanika tudományát, Diószegi és Fazekas a Magyar Füvészkönyv megalkotásával megteremtették a magyar botanikai szaknyelvet. A Dózsa felsősei is a természetben figyelték meg a különleges növényeket, majd a kertben szerzett tapasztalataikat felhasználva a látott növények motívumaival díszített kreatív produktumokat, például vászontáskákat készítettek.

Eljátszottak a magyar nyelv költői szépségű növényneveivel is, karikaturisztikus, képregény stílusú alkotások is születtek, még azelőtt, hogy megtekintették volna ezeket, eljátszottak a gondolattal, milyen lehet az ágas békabuzogány, a tündérfátyol, a gombos varjúköröm, a boldogasszony papucsa vagy a lápi hízóka.

Az újkerti intézményben 2024. november 27-december 11-ig megtekinthető kiállítás bemutatja a Természettár Hazai gyógynövények című tárlatát is, így a látogató összevetheti, hogy milyen képeket idézett fel a növények neve a gyerekekben és milyenek ezek a valóságban.

Írta: Zsupos Gabriella
Fotózta: Zsupos Gabriella, Váradi Zoltán