ÍGY ÜNNEPELTÜK A MAGYAR KULTÚRA NAPJÁT!
Debreceni hírek
2025. január 22.
A Himnusz születésének 201. évfordulójára, a magyar kultúra napjára Debrecen szépszámú irodalmi, könyves programmal is készült.
Reggel a Természettár örvendeztette meg a járókelőket egy rendhagyó utcakiállítással. Hét szerző (Gazdag Erzsébet, Benedek Elek, Nemes Nagy Ágnes, Garay János, Csukás István, Szabó Lőrinc és Weöres Sándor) gyönyörű természetlíráját olvashatjuk a színes táblákon.
A DEMKI nyelvi kvízzel készült, a debreceni állatkertben pedig a legkisebbek “verseket szakíthattak” magunknak egy tematikus foglalkozás keretében.
A Déri Múzeum Gárdonyi Géza napot tartott. A író dédunokájával, Keller Péterrel Cs. Varga István irodalomtörténész beszélgetett.
A Csokonai Fórumban egész délután felolvasószínháza előadásokból csemegézhettünk. A tavalyi Debrecen 175 című pályázatra beérkezett drámákat mutatták be ilyen formában. A szabadság őrvárosa, Egy láda Debrecennek, A nagy Debrecen Show - a három nyertes pályamunka alapján készült előadásokat nézhette meg a közönség a Simor Ottó Orfeumban.
Ahogyan az már hagyománnyá érett, a városban két helyen, a Debreceni Református Kollégiumban és a Péterfia utcán is koszorúzással emlékeztek meg Kölcsey Ferencről, aki évekkel ezelőtt ezen a napon tisztázta le és jelölte meg dátummal Szatmárcsekén a Himnusz kéziratát.
A hivatalos ünnepség után pedig a Kölcsey Art Caféban folytatódott a programsorozat. Egy interaktív délután keretében Szabados Ági olvasásnépszerűsítő, Papp Csilla írónő, valamint Kiss Gergely Máté színművész vezetésével merülhettünk el a könyvek világában.
Kiss Gergely Máté szerint az olvasás jóval több, mint egyszerű időtöltés: egy építkezés, alkotási folyamat, ezért fontos, lényegi része az életünknek, ez különbözteti meg egyéb tevékenységektől.
Szabados Ágnes megerősítette, az olvasás olyannyira fontos, hogy úgy kell kezelnünk, mint az identitásunk részét.
“Nagyon sok emberrel beszélek, aki szerénykedik, hogy az utóbbi időben nem volt ideje olvasni. Ilyenkor mindig mondom, hogy ne kezd el magad bántani. Identitásod része az, hogy olvasó ember vagy, az más dolog, hogy kimarad néha egy-egy hónap. Igenis legyen az az identitásunk, hogy olvasó emberek vagyunk, legyen mindig nálunk könyv és ha van öt percünk, vegyük elő” - magyarázta.
És miért érdemes olvasni? Az olvasásnépszerűsítő szerint azért is, mert figyelemzavarosak vagyunk, egyszerre nagyon sok mindent kell megoldanunk, és egy ideje már elfelejtettük, hogyan kell egy dologra koncentrálni. Az olvasás pedig ezen sokat segít - hangsúlyozta, hiszen az nem más, mint meditáció, figyelemzavar javító.
Papp Csilla elárult, ő írói minőségében is nagyon odafigyel arra, hogy önazonos legyen és ez igaz a közösségi médiában magáról kialakított képről is és a mobiljával töltött időről. A fiatalok figyelmét nagyon eltereli az olvasástól az okostelefon, ezért is fontos, hogy az ilyen beszélgetések példát állítsanak eléjük.
Az ünnepség január 22-vel nem áll meg, egész héten kulturális programok egy sora várja a debrecenieket szerte a városban. A részletes programot itt találod.
Fotók: Miskolczi János
Facebook/Természettár
© debrecenliterature.hu Minden jog fenntartva! Adatvédelem