
A KÖLTÉSZETI ÉS EMOCIONÁLIS NAGY DOLOG: MEGJELENT ÁFRA JÁNOS LEGÚJABB KÖTETE
Debreceni hírek
2025. január 30.
Tar Sándor emlékezetének megőrzése fontos feladata Debrecennek, az utóbbi évtizedben több olyan momentumot is említhetünk, amelyek ezt az erőfeszítést példázzák.
Elsőként a Tar-túra említhető, amely 2005-ben indult, s azóta hagyománnyá érett. Az író rajongói, egykori ismerősei, barátai minden évben felkerekednek, végigjárják Tar kedvenc kocsmáit és anekdotáznak, isznak egyet az író egészségére.
Az utóbbi években a Déri Múzeum birtokában, gondozásában lévő Tar-hagyaték egy-egy kiemelkedő szelete is napvilágot látott. Három kötet jelent meg a közelmúltban: 2017-ben az író Tájékoztató című munkájának újrakiadása, ezt követte 2021-ben levelezésének közreadása, majd Deczki Sarolta Tar-monográfiája.
2022-ben konferencián vitatták meg Debrecenben Tar írásművészetét, ugyanebben az évben az író emlékpontját avatták egykori munkahelyén, a Medicor Művek udvarán, szintén 2022-ben szabadtéri tárlat nyílt fotóhagyatékából a Batthyány utcai DESZ24-ben, tavaly pedig a Déri Múzeum és a MODEM szervezett közös Tar-kiállítást a város ikonikus toronyházának egyik 19. emeleti lakásában.
Mindezt Puskás István kultúráért felelős alpolgármester idézte fel január 30-án a Déri Múzeum Dísztermében, abból az alkalomból, hogy egy újabb különleges Tar-kiadványnak örülhettünk. Ezúttal a prózai műveiről ismert szerző verseit adta közre a Déri Múzeum.
A kötet a Leletmentés című sorozat első része - ismertette a kötetbemutató előtt Lakner Lajos, a Déri Múzeum tudományos igazgatóhelyettese, azaz két éven belül további olyan könyvek látnak majd napvilágot, amelyek eddig csak kéziratban voltak olvashatóak, vagy ugyan megjelentek, de érdemesnek találták őket arra, hogy újraközöljék. A következő két évben Sőregi János 1944-es naplója, Mocsár Gábor kéziratban maradt önéletrajzának harmadik része, Jókai Sárga rózsája és Várkonyi Anikó válogatott versei fognak megjelenni.
A most megjelent Kicsi fények című kötet Tar Sándor közel 90 versét adja közre. Ezek egy része a Déri Múzeum gondozásában lévő hagyatékból került elő, egy másik része jugoszláv levelezőpartnerének, Kocsis Lajosnak írt levélegyüttesésből, 30 vers pedig abból a kötettervből származik, amelyet az író Halda Alizhoz juttatott el 1986-ban - ismertette a műveket sajtó alá rendező Pótor Barnabás, a Déri Múzeum - Debreceni Irodalom Háza muzeológusa.
Mint mondta, a kötet igencsak eklektikus, vannak közöttük alanyi megszólalású szerelmes versek, a magányról szóló alkotások, pajzán, trágár versek és közéleti-politikai témájú művek is.
A kötet három részre osztható, az elején egy tanulmány segít eligazodni Tar költői világában, ezt követik a versek, majd egy jegyzetapparátus, amely további adalékot nyújt a művekhez.
Lényegesen jobb író, mint költő, nagy távolság van a prózai művei és versei között - állapította meg Szirák Péter, a beszélgetés moderátora, aki szerint Tar versei leginkább a jugoszláv avantgárd, neoavantgárd költészettel hozható rokonságba.
A kötet előrendelhető a Déri Múzeum honlapján, illetve a későbbiekben kapható lesz a nagyobb könyvesboltokban.
Írta: Szilágyi Szilvia
Fotózta: Miskolczi János
© debrecenliterature.hu Minden jog fenntartva! Adatvédelem