
"AMI ÉRI A BŐRÖMET", SIROKAI MÁTYÁS ZÁRTA AZ IDEI KÖLTÉSZETI FESZTIVÁLT
Debreceni hírek
2025. Április 09.
A Debreceni Költészeti Fesztivál második napján, 2025. április 9-én egy jól ismert történet kelt életre a főutcán. Löfkovits Arthur órás és ékszerész szakmát tanult, és 1883 márciusában önálló üzletet nyitott Debrecen főutcáján, a Piac utcán. Boltja feliratáról Tücsökzene című versciklusában Szabó Lőrinc is megemlékezett: „…egy bolt felett cégtáblát láttam és/ rajta, hogy: „ÓRIÁS és ékszerész”,/ arany betűket... Megnéztem megint: / Ó-R-I-Á-S?... Az!... Istenem!... Eszerint, / gyúltam ki, itt egy Óriás lakik, / s hirdeti, hogy mivel foglalkozik!...” Ezen a helyen, a Piac utca 38. szám alatti árkád egyik vitrinjében kaptak helyet azok a régi fotók és szöveges emlékek, amelyek a magyar irodalom egyik leghíresebb félreolvasását, Szabó Lőrinc "csodalátásának" történetét mutatják be, a vitrin felett pedig egy cégér, ami ezentúl valóban azt hirdeti: ÓRIÁS ÉS ÉKSZERÉSZ.
Kovács Béla Lóránt, a Méliusz Juhász Péter Könyvtár igazgatója az emlékpont avatásán úgy fogalmazott, a Könyvtár számára kiemelt fontosságú ez az esemény, hiszen az írott kultúra emlékeit őrzi.
"Ennek a közösségnek megvan a maga emlékezete, az emlékezet pedig mindig helyhez kötött. Debrecen leginkább arról híres, hogy minden valaminek a helyén van, ez a hely viszont különleges, mert nem valami más van a helyén, ez valóban az a hely, ami: ahol Szabó Lőrinc rácsodálkozott arra, hogy milyen nagy is Debrecen" - hangsúlyozta az igazgató.
Asztalos Richárd, a Debreceni Evangélikus Egyházközség igazgató-lelkésze úgy fogalmazott, nagy öröm számukra, hogy azzal, hogy helyet tudtak biztosítani a Piac utca 38. szám alatt ennek az emlékpontnak, az egyházközségük is be tudott csatlakozni a kulturális véráramba. Fontos pillanat - mutatott rá, hiszen a jelképeknek megtartó erejük van, magunkra, a múltunkra, a jelenünkre is rá tudunk csodálkozni általuk.
Az emlékpont felavatásának záró momentumaként Szabó Lőrinc híres versciklusát, a Tücsökzenét hallhattuk az Ady Endre Gimnázium diákjainak tolmácsolásában.
Fotók: Miskolczi János
© debrecenliterature.hu Minden jog fenntartva! Adatvédelem