DEBRECENBEN VENDÉGSZEREPEL A A KADDIS – AZ EMLÉKEZŐK IMÁJA CÍMŰ ELŐADÁS
Debreceni hírek
2024. november 29.
A Méliusz Juhász Péter Könyvtár ad otthont a Deák17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galéria és a PesText Nemzetközi Irodalmi és Kulturális Fesztivál „Ugyanakkor, ugyanott” című kortárs illusztrációs kiállításának, amely különleges válogatást nyújt a hazai és erdélyi magyar, a román és szlovák kortárs alkotók világából.
A november 29-én nyíló és január 11-ig a Méliusz Központi Könyvtár 2. emeletén ingyenesen megtekinthető tárlat három fő pilléren nyugszik. Egyrészt bőséges merítést ad a kortárs erdélyi magyar és román könyvkiadók (például a Bookart, Gutenberg, Lector, Humanitas, Arthur, Cartier) esztétikailag és vizuálisan is izgalmas kiadványaiból. A másfélszáz „szép könyvet” a látogatók kézbe vehetik, lapozgathatják, sőt, elmélyülhetnek az egyéni hangú, szuggesztív alkotói világokat megjelenítő könyvtárgyakban.
A második pillért jelképező Koloratúra kiállítás az 1957 óta megjelenő Napsugár és az 1980 óta napvilágot látó Szivárvány kolozsvári gyermekmagazinok elmúlt két évtizedének eredeti illusztrációból létrehozott egyedi gyűjtemény. E havilapok érdemi módon gazdagítják a gyermekek képi ízlését, fejlesztik esztétikai érzéküket, bátran nyúlnak új technikákhoz, képesek a modern vizuális áramlatokat is magukévá tenni. Mindezen erényeik mellett a folyóiratok markáns műhely jelleggel is bírnak, valódi alkotóközösséget biztosítanak a különböző generációkhoz tartozó szerzők számára. A Koloratúra 31 művész originális világából nyújt ízelítőt; többek között Darvay Tünde, Jánosi Andrea, Karda Zenkő, Keszeg Ágnes, Kürti Andrea, Orosz Annabella, Tomos Tünde, az élő klasszikus Unipán Helga, vagy a 2022-ben elhunyt, Munkácsy-díjas Soó-Zöld Margit munkáit vehetik szemügyre a látogatók.
A Körtánc elnevezést viselő harmadik pillér egy Európai Uniós kulturális pályázat keretében három ország (Magyarország, Románia, Szlovákia) művészeit kérte fel szoros együttműködésre. A felkért szerzők történeteit a pályázatra beérkezett és legjobbnak ítélt illusztrátorok jelenítették meg vizuálisan úgy, hogy a magyar szerzők műveihez román és szlovák, a román szerzők műveihez magyar és szlovák, a szlovák szerzők műveihez magyar és román illusztrátorok készítettek rajzokat. A közös alkotómunka eredménye az az illusztrációs vándorkiállítás és gyermekirodalmi antológia, amit szintén megtekinthetnek a Méliuszba látogató vendégek.
A tárlat megnyitóját Gém Anna nyitotta meg, aki már számos szavalóversenyen mutatkozott be nagy sikerrel, köztük az idei Költészeti Fesztiválon, ahol elvitte az első díjat. Ezúttal Kányádi Sándor Fától fáig című versét hallhattuk megrázó előadásában, méltó nyitányaként a különleges kiállításnak.
A tárlat megnyitóján Kovács Béla Lóránt könyvtárigazgató azt hangsúlyozta, hogy a gyermekeknek szóló könyvek esetén fontos szempont, hogy azok könyvtárgyként is megállják a helyüket.
A gyermek először a könyv szépségével, esztétikai kivitelezésével találkozik, először az illusztráció ad valamit számára, és csak utána jön a szöveg. Az illusztráción keresztül kerül a gyermek közelebb a könyvhöz – magyarázta.
Hangsúlyozta, a kiállítás a legjobb helyen kerül bemutatásra, hiszen a Méliusz Könyvtár az az intézmény, ahol nagyon sok gyermek kerül közel a könyvek világához.
Puskás István kulturális alpolgármester felidézte, Debrecenben az illusztrációnak mint képzőművészeti alkotásnak nagyon izgalmas élete van, egy nagyon szép kontextusba érkezett meg az "Ugyanakkor, ugyanott" anyaga, hiszen a város ad otthont évről évre a Billufeszt munkáinak, aminek tavaly a fontos debreceni irodalmi évfordulókhoz volt egy speciális kiadása is és a Déri Múzeum - Debreceni Irodalom Házában rendre vannak hasonló kiállítások.
A kiállítás kurátora Szekeres Nikoletta irodalomtörténész Korpa Tamás kérdései nyomán elárulta a közép-kelet-európaiság egy ideje nagyon erősen mozgatja a fantáziáját, s ugyan ő az irodalom világából érkezett, a kiállítás összeállításakor arra figyelt a leginkább, hogy az illusztrációk beszéljenek hozzá, így válogatta és párosította össze az alkotásokat. Hozzátette, ugyan az esemény meghívójában nem hangsúlyozták ki, de a kiállítást Kovács András Ferenc költő emlékére készült el.
A kiállításon a hagyományos grafikai munkákon túl egészen merész alkotásokkal is találkozhattunk. Nagy különbség van az erdélyi, partiumi magyar és a román illusztrátorok munkái között – magyarázta a kurátor. Utóbbiak projektszerűen változtatták meg az utóbbi években a gyerekirodalmi alkotásokat, több műhelyt is alapítottak, felzárkóztak a nyugati illusztrációs színvonalhoz, miközben sikerült megőrizniük saját hagyományaikat is.
A kiállítás anyaga január 11-ig tekinthető meg a Méliusz Juhász Péter Központi Könyvtár második emeleti kerengőjén.
Írta: Szilágyi Szilvia
Fotózta: Miskolczi János
© debrecenliterature.hu Minden jog fenntartva! Adatvédelem