A Könyv barátai hálózat

ALFÖLD FOLYÓIRAT

Az Alföld folyóirat szerkesztőségének fő feladata az országos és határon túli terjesztésű szépirodalmi lap havi megjelentetése. Magától értetődő, hogy a szerkesztők, akik között egyetemi oktatók és könyvtárosok is vannak, intenzív kapcsolatot ápolnak a könyvkultúrával. Folyóiratuk szerepet vállal az olvasás népszerűsítésében és a kritikai élet gazdagításában. Új Alföld Könyvek címmel könyvsorozatot adnak ki (http://alfoldonline.hu/termekkategoria/uj-alfold-konyvek/), eddig hét kötetük jelent meg.  Az Alföld városunkban hagyományosan intézmény- és műhelyszerűen is működik. Szerkesztőségük kiemelkedően nagy hangsúlyt fektet a tehetséggondozásra, a fiatalok támogatására. E törekvést jól tükrözi a lap mellett több, mint öt évtizede működő tehetséggondozó műhely, az Alföld Stúdió, s a tagjai munkáiból 1971 és 2018 között megjelentetett 10 antológia (http://alfoldonline.hu/az-alfold-studio). A Méliusz Juhász Péter Könyvtárral gyümölcsöző partnerségben a szerkesztőség fő szakmai szervezője a Debreceni Költészeti Fesztiválnak, a Debreceni Ünnepi Könyvhétnek, a Térey Könyvünnepnek és a Debreceni Irodalmi Napoknak (http://alfoldonline.hu/varosi-irodalmi-nagyrendezvenyek/).

CITY-LEGENDS.COM

2012-ben indult el a City-Legends.Com „missziós tevékenysége” a Debreceni Új Propaganda című képeslapsorozat létrehozásával. Ekkor még leginkább a képzőművészet kapott hangsúlyos szerepet. Ugyanakkor a programban mi sem csak egy területre – Debrecen városára – fókuszáltunk, „belső és külső utazások" során más településeket, élményeket, gondolatokat is megörökítettünk. 2014-ben megérkeztek a kézműves munkák, s onnantól már haza lehet vinni zsebben a legendákat, évszázadok történeteit. Természetesen kiállításokkal is folyamatosan jelentkezünk: szerepeltünk eddig például Budapesten, Gyulán, Miskolcon és Debrecenben több helyszínen. 2017-től alternatív városjárásokat tartunk – egyelőre csak – Debrecenben. Már több, mint tíz stílusú és témakört érintő sétaútvonalon járjuk a város utcáit; partnerünk volt az elmúlt öt évben többek között a Future of Debrecen, a DebreSlam, a Déri Múzeum, a Debreceni Egyetem és a Méliusz Juhász Péter Könyvtár. 

A kezdeti célok így álltak össze egy komplex művészeti projektté, amely különböző területeket (képző-, építő-, valamint a fotóművészet) ölel fel, valamint tudományterületek (társadalom, történelem, irodalom, jogtudomány stb.) eredményeit építi be. Erről és a – reményeink szerint – ösztönző "missziós modellprogramról" volt lehetőségünk a TEDX Debrecenen előadást tartani. Misszió és küldetés jellemzi felfogásunkat, hiszen minden környezeti tényező és szemléletmód alakítható, amik által új dolgokat teremthetünk, változásokat indíthatunk el. 
Feladatunknak tekintjük ugyanakkor építő jellegű társadalmi folyamatok és programok mellé állni, így az évtizedek óta néma kistemplomi orgona felújítását segítettük a sétákon befolyt összeg egy részével – részben a „nemes ügy” volta, részben pedig amiatt, hogy gyakorlatilag „hazajárunk” és a gyülekezet, a presbitérium és a lelkészek folyamatosan segítették a városjárások létrejöttét.

Te